Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü için İlk Akla Gelenler

Uçuş kelimesi bize her zaman ilk olarak Hazerfen Ahmed Çelebi’yi getirmektedir.Uçmayı başaran ilk insan olan 17.yüzyılda Osmanlıda yaşamış Türk bilginidir. 1602 yılında lodos bir havada Galata Kulesinden kuş kanatına benzer bir araçla kendini boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazını geçip 6 km ötedeki Üsküdar Doğancılara inmiştir.Türk ve Dünya havacılık tarihinde ilk olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Bu uçuş hakkındaki belgeler ise Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde bulunmaktadır. İlk motorlu uçağı yapan Wright kardeşler ise uzun süren detaylı çalışmaları ve bilim adamlarının destekleriyle geliştirdikleri uçağı 17 Aralık 1903 ‘te 12 sn uçurarak büyük bir başarıya imza atmışlardır.Günümüzde ise artık uçmanın en kolay yolu olan Yamaç Paraşütü ise Ülkemiz’de ve Dünya’da hızla gelişen sporların başında yer almaktadır.

0539 646 6460 Ölüdeniz Yamaç Paraşütü
0539 646 6460 Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Nedir ?

Yamaç paraşütü uçmak için en basit hava aracıdır. Uçmak için rüzgar, ağırlık, ve pilotun kas gücüne ihtiyaç vardır. Yamaçparaşütü 4 bölümden meydana gelir.

KUBBE( KANAT): Polyester, naylon ipek karışımı hava geçirmeyen özel bir kumaştan yapılır, kaplanır ve canlı parlak renklerle boyanır.Kanatların arka kenarı tamamen kapalı ön tarafı ve uçları açıktır. Alt ve üst kumaşın birleştirilerek bir çok (sell) hava kanalları meydana gelir.Geniş ve büyük (seller) hava kanalları paraşütün yavaş ve güvenli olduğunu dar ve küçük (sell) hava kanalları ise daha hızlı ve yüksek performans için tasarlanmıştır.

ASKI İPLER:İpler çok dayanıklı malzeme olan kevlerdan yapılmıştır.Kevlerin üzerinde ise sürtünmelere ve kopmalara karşı özel kaplama  kullanılmaktadır.Her paraşütün üzerinde bulunan özel kaplamalı ipler kolanları ayırmakta kolaylık sağlaması için farklı renkte kullanılır.

TAŞIYICI KOLONLAR: Kubbe iplerini harnese (kuşam tertibatı) bağlarlar. Kolanlar harnese özel olarak üretilen kilitle(karabina),ipler ise küçük metal (rabıt) halkalarla baglanır.Kolanlar aynı zamanda pilota kalkış için uygun tutma yeri sağladığı için kalkışını kolaylaştırır.

HARNES( KUŞAM TERTİBATI): Genel olarak tahtadan ya da sert plastikten yapılan oturma yeri yani oturak iyi dokunmuş sağlam kumaştan pilotu harnese bağlayan bacak ve göğüs kolanlarından oluşmuştur.Tandem Yamaç paraşütünde de yolcu için ayrı bir harnes kullanılır.Harnesler pilotun ve yolcunun vücut yapısına göre ayarlanabilen sırt koruyucusu ,yedek paraşüt koyma yeri ,cepler ve küçük darbelerde koruması için hava yastığı bulunmaktadır. Yamaçparaşütü sırta rahat taşınmasından dolayı artık dağcılarda tırmandıkları dağlardan aşağıya uçarak inmek için bu hava aracını tercih etmektedir.

Yamaç Paraşütü Tehlikelimidir ?

Evet birçok kişi çevresindeki insanların  baskısından dolayı uçma özgürlüğünü ertelediğini biliyoruz.İnsanoğlunun tabiatına aykırı olduğundan mıdır yoksa insanların yeteri kadar bu konu hakkında bilgisinin olmamasından mıdır bilinmez ama herkes uçmayı ölümle esdeğer görmektedir. Yamaç paraşütü yaparken kurallara uyar,kaliteli malzeme kullanır ve uygun havada uçarsanız tehlikeye en aza indirirsiniz.Fakat günlük yaşamda o kadar tehlike bizi beklemektedir ki saymakla bitmez uykusuz,dikkatsiz,sarhoş bir sürücünün kazaya sebep olarak hiç hatasız kişinin canına mal olduğunu hepimiz her gün görüyor ve duyuyoruz.Tabii hiç uçma bilmeyen fakat uçmak isteyen kişilerde Türkiye’de ve Dünya’da en çok ticari uçuşun yapıldığı ÖLÜDENİZ’E gelerek mesleklerinde tecrübeli ve THK tarafından verilen T2 lisansına sahip pilot ile bu zevki yaşabilir.

Kimler Uçabilir ? 

Hamile, Astım, Sara, Kalp Rahatsızlığı olan vb. haricindeki kişiler ile 100 kg üzerinde olmayanlar uçabilir.

16 yaşından küçükler için ise ailenin izinine ihtiyaç vardır. ÖLÜDENİZ DE bulunursanız gökyüzünde bulunan paraşütlerin inişinde 6 yaşında bir çocuk veya 90 yaşında bir turist ise görmeniz hiçte sürpriz olamaz.Soğukkanlılık gerektiren bir spor olduğu için bayanların bu konuda daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Tandem Uçuş Nasıl Yapılıyor ? 

Yamaç paraşütü sporunu tecrübeli pilot eşliğinde 2 kişi olarak yapıyorsanız buna TANDEM UÇUŞ denir. Tandem uçuşta yolcu önde bulunur ve özel üretilmiş çelik terazi ile birbirine bağlanır. Pilotun öndeki yolcuya koş demesi ile birlikte pilot la birlikte durmadan koşarak havalanır. Tandem uçuş için önceden herhangi bir eğitim almanıza gerek yoktur. Yılın 12 ay’ı yapılan yamaç paraşütü ile sadece 6 aylık yaz döneminde ise 90-95 bin kişi tandem olarak Ölüdeniz’de uçmaktadır. Bu rakama kış aylarında yapılan uçuşlarda eklenince bir yılda Ölüdeniz de Yamaç Paraşütü yapanların sayısı 100 bin’i geçmektedir. Ölüdeniz de Tandem Yamaç Paraşütünden bahsedecek olursak 2015 yaz dönemi için kişi başı 280-300 TL gibi bir ücret ayırmanız gerekmektedir.

Yamaç Paraşütünü Nasıl Öğrenebilirim ?

Yamaç paraşütünü kendi başınıza öğrenmeniz söylenemez. Türkiye’de bu konuda Türk Hava Kurumu tarafından verilen ücretli ve ücretsiz kurslara katılarak sizde bu zevkli sporu öğrenebilirsiniz.Kurslar için bulunduğunuz il veya ilçedeki THK ya başvurup detaylı bilgi alabilirsiniz.

*Fethiye Ölüdeniz Babadağ Yamaç Paraşütü Fiyatları 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 yılları hakkında bilği almak ve rezervasyon yaptırmak için 0539 646 6460 nolu hattımızı arayabilirsiniz.

*Fethiye Tatil Paketi Fiyatları 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024  yılları hakkında bilği almak ve rezervasyon yaptırmak için www.tatil365gun.com adresini ziyaret edebilir 0538 920 9040 nolu hattımızı arayabilirsiniz.

BU GÜNE KADAR UÇMAMIŞ RÜZGARI HİSSETMEMİŞSENİZ BUNLARI YAŞAMAK İÇİN DAHA NE BEKLİYORSUNUZ Kİ ……….

Scroll to Top